FUNDATIA EnRoHu
PÉTER BOD ALBA IULIA

Fundaţia Péter Bod

Fundaţia Bod Péter din Alba Iulia şi-a propus dezvoltarea vieţii minorităţii maghiare şi promovarea dialogului interetnic din judeţul Alba. Prin proiectele sale promovează dezvoltarea educaţiei de la grădiniţă la şcoală, protejarea patrimoniului construit şi proliferarea culturii la nivelul societăţii din care face parte. Cu scopul finalizării acestor  obiective realizează parteneriate cu instituţii de stat (Consiliul Judeţean Covasna, Muzeul Unirii, Universitatea Alba Iulia), fundaţii –societăţi civice (Bethlen Gábor Alap- Budapesta, Fundaţia Communitas - Cluj, Teleki László Alapítvány-Budapest, Ágoston Sándor Alapítvány – Budapest). În proiectele sale sunt prezente aspecte ale protecţiei sociale prin construirea unor farmacii (Sard) şi cele legate de evenimente culturale de excepţie, simpozioane, conferinţe, concerte. Prin activitatea sa Fundaţia Bod doreşte să amintească de contribuţia ştiinţifică şi socială a lui Péter Bod, care din Ighiu a devenit luceafărul culturii iluministe din Transilvania.